Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

BAŞKANLIĞIMIZ 4. CNR ULUSLARARASI KİTAP FUARINDA

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile 25 Şubat Cumartesi günü resmi açılışı gerçekleştirilen ve 05 Mart Pazar gününe kadar sürecek olan 4. CNR Uluslararası Kitap Fuarı'na Başkanlığımız 1 numaralı salonda özel bir stantla katılmıştır.

“15 Temmuz” temasıyla düzenlenen fuara yerli ve yabancı çok sayıda yayınevinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarınca da yoğun katılım sağlandı. Fuarın açılış konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımız okurla, yazarla, kitapla buluşma anlamını taşıyan kitap fuarlarının; yazarların, yayıncıların ve düşüncenin vitrini ve bir memleketin zenginliği, kültürel birikimi, entelektüel yüzünün aynası olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanımız, gösterilen onca çabaya rağmen Türkiye’deki kitap okuma oranlarının ise arzu edilen seviyelere çıkarılamadığını belirterek “Günde 3-5 saatini televizyona, çok daha fazlasını internete ayıran insanımızın kitap okumaya hasrettiği sürenin yılda 10 saati bulmaması bize asla yakışmayan bir tablodur. Türkiye’nin, ekonomiyle birlikte kültür, sanat, kitap konusunda da dünyada ilk 10’a girmesinin şart olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

“140 Karaktere Sığdırılmış Aforizmalarla Gerçek Bilgiye Vâkıf Olunamaz”

Fuarın, Türkiye’yle birlikte, 19 ülkeden 300 yayınevinin entelektüel birikimini İstanbul’a taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanımız “Bilhassa geleceğimizin teminatı olarak gördüğüm gençlerimizin, çocuklarımızın kitap fuarlarını ziyaret etmesini, bilgi deryasından onların da nasiplenmelerini arzu ediyorum” diye konuştu.

Bilginin ve bilgi çağının önemine işaret eden Cumhurbaşkanımız ayrıca "Akıntıya karşı kürek çekmenin faydası yok ama şu gerçeğin, tehlikenin de farkına varmamız gerekiyor. Arama motoru ile 140 karaktere sığdırılmış aforizmalarla gerçek bilgiye sahip olunamaz âlim hiç olunamaz. Bu şekilde sadece ‘Malumatfuruş’ olunabilir, yarım porsiyon aydın olunabilir. Başka bir şey olunamaz. Gün bitmeden değerini yitiren değil, zamana meydan okuyan eserler bırakmak için zahmet de emek de şarttır. Ecdadımız böyle yapmıştır. Bizim de kitapla, kütüphanelerle, kitap fuarlarıyla münasebetimizi tekrarlamamız şarttır.” ifadelerini kullandı.

“Tarihimizi Kaydetmek Konusunda Başarılı Değiliz”

Cumhurbaşkanımız, bu yılki kitap fuarının temasının “15 Temmuz” olarak belirlenmesini son derece anlamlı ve kıymetli bulduğunu, fuarın “15 Temmuz” ihanetinin anlaşılmasına, farklı yönlerinin değerlendirilmesine, milletin ortaya koyduğu destansı direnişin hak ettiği ilgiyi görmesine vesile olacağına inandığını belirtti. Cumhurbaşkanımız, “Şu gerçeği üzüntüyle ifade etmek isterim ki; bizler kendi tarihimizi kaydetmek, hikâyelerimizi kendi kelimelerimizle anlatmak, bunları insanlığa ve gelecek nesillere aktarmak konusunda ne yazık ki çok başarılı değiliz. Bu eksikliği sadece roman, hatıra, öykü gibi yazılı eserlerde değil; tiyatro, sinema, dizi, belgesel gibi alanlarda da tecrübe ediyoruz. Destanlarla, kahramanlıklarla dolu bir geçmişe sahip olmamıza rağmen, maalesef, bu zengin birikimi ne beyaz perdeye, ne de sahneye yeterince aktarabiliyoruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi etkinliği" kapsamında darbe girişiminin farklı resim teknikleriyle yorumlandığı İstanbul Valiliğine ait standı kalabalık bir heyetle ziyaret eden Cumhurbaşkanımız, buradan Başkanlığımızın standını teşrif buyurarak yayınlarımızı yakından inceledi.

Cumhurbaşkanımız, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Standında

Başkanlığımız standını ziyaret eden Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız Nabi Avcı ile Kurum Başkanımız Muhittin Macit’ten yayınlarımızla ilgili bilgiler aldıktan sonra yakın dönemde okuyucu ile buluşan Şeyh Hamdullah Hattı Mushaf-ı Şerîf'in Tıpkıbasımı’nı inceledi. Mushaf-ı Şerif’le yakından ilgilenen Cumhurbaşkanımız’a, projenin süreci ve neticesi hakkında bilgiler verildi. Sonrasında Bilim ve Felsefe, Dinî İlimler, Edebiyat ve Sanat, Tarih ve Toplum Bilimleri ile Tıpkıbasım serileri kapsamında yayımlanan eserleri de ilgiyle inceleyen Cumhurbaşkanımız, Başkanlığımızca 2015 yılında bir cildi çeviri, diğer cildi tıpkıbasım olarak gerçek ebatta basımı yapılan Mesnevî-i Ma‘nevî hakkında bilgi aldı.