Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image


Hz.Mevlâna’nın İsm-i Şerif’inin Anıldığı Hüsn-i Hatlar ve Eserlerinin Kadim Nüshaları Sergisi 

19-20 Ekim 2018 Duşembe /Tacikistan

 

Türk-Tacik ortak kültüründe en önemli öğe olarak öne çıkan büyük tasavvuf âlimi, mütefekkir ve şair Mevlâna Celaleddin Rumi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın girişimleri ile Duşanbe’de gerçekleştirilen Uluslararası Mevlâna Sempozyumu’nda   Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığımız tarafından   “Hz.Mevlâna’nın İsm-i Şerif’inin Anıldığı Hüsn-i Hatlar ve Eserlerinin Kadim Nüshaları Sergisi” açılmıştır.

Tacikistan’ın en köklü kurumlarından birisi olan Bilimler Akademisi ve Türkiye’de Hz.Mevlâna’nın kabrinin bulunduğu şehir olan Konya’daki Selçuk Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Milletleri ve Medeniyetleri Buluşturan Mevlâna” konulu uluslararası bilimsel sempozyuma Türkiye ve Tacikistan’ın yanı sıra Afganistan, İran ve Özbekistan’dan da bilim insanlarının katılmışlardır.

Sempozyum 19 Ekim 2018 tarihinde saat 08:30’da Tacikistan Milli Kütüphanesi’nde Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Farhod Rahimi, TİKA Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Abdurahmon Muhammed, Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçisi Ali Rifat Köksal ve Tacikistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Nizomiddin Zohidi’nin açılış konuşmalarının yer aldığı programla başlamıştır. Açılış konuşmalarının ardından verilen arada, Milli Kütüphane fuaye alanında Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığımız tarafından hazırlanan  Hz.Mevlâna’nın İsm-i Şerif’inin anıldığı Hüsn-i Hatlar ve Eserlerinin Kadim Nüshaları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.