Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

‘‘Kutsal Risâlet’’ Yazma Mushaf Sergisi Açıldı

 

Hat sanatının zirve isimleri Yâkût el-Müsta’sımî ve Şeyh Hamdullah başta olmak üzere pek çok kıymetli hattatın Mushaf’larının yer aldığı ‘‘Kutsal Risâlet’’ Yazma Mushaf Sergisi büyük bir ilgi ve coşkuyla AKM Galeri’de açıldı.

 

Başkanlığımıza bağlı muhtelif yazma eser kütüphanelerinden seçilen ve tamamına yakını ilk defa sergilenen 70’ten fazla yazma Mushaf-ı Şerîf’in yer aldığı sergiyi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Mushaf-ı Şerîf’leri tek tek inceleyerek eserler hakkında bilgi aldı.

 

Sergiye ilişkin yaptığı açıklamada Kurum Başkanımız Prof. Dr. Muhittin Macit ‘‘Buradaki 70 küsur Mushaf arasında, padişahlar ve şehzadeler için yazılmış çok sayıda Mushaf yer almaktadır. Abbâsî Dönem’inden başlayarak 19’uncu yüzyıla kadar kronolojik olarak her yüzyıl için belli sayıda Mushaf’ı seçtik ve ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk’’ dedi. Sergide ayrıca Sultan III. Ahmet’in oğlu Şehzade Mehmet tarafından itina ile yazılmış bir Mushaf-ı Şerîf’in de yer aldığını belirten Prof. Dr. Muhittin Macit, geleneksel sanatlarla iştigal eden sanatçıların ve ilgililerin beğeneceği bir sergi hazırladıklarını dile getirdi.

 

Mushaf-ı Şerîfler tarihi ve sanatsal özellikleri yanında bezemelerinde kullanılan pigmentler, cilt teknikleri ve eski onarımlarına dair görülemeyen özelliklerinin yer aldığı bilgi panoları ile ziyaretçilerini karşılıyor.

 

Sergi, Peygamber Efendimiz’e (sav) Kur’ân-ı Kerîm’in ilk âyetlerinin indirildiği ve kutsal risâlet vazifesinin verildiği Ramazan ayı boyunca, 29 Nisan’a kadar AKM Galeri’de gezilebilecek.