Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

“Sultan Fatih’in Şahsî Kitaplığı” Yazma Eser Sergisi

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 13 Ocak 2023 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açılan Rami Kütüphanesi’nde Başkanlığımız tarafından “Sultan Fatih’in Şahsî Kitaplığı” Yazma Eser Sergisi’ de ziyaretçilere kapılarını açtı.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy Bey ile birlikte Rami Kütüphanesi’ni ve “Sultan Fatih’in Şahsî Kitaplığı” sergi alanını gezip eserler hakkında bilgi aldılar.

Rami Kütüphanesi’nin açılışına özel düzenlenen “Sultan Fatih’in Şahsî Kitaplığı” Yazma Eser Sergisi’ kapsamında Fatih Sultan Mehmed Hân’ın şahsî kütüphanesine sunulmuş ya da kendisinin incelemeleri ve değerlendirmeleri için hazırlanmış çok özel yazma eserler yer almaktadır. “Fatih Kitaplığı” adıyla anılan geniş külliyattan sergi için yapılan seçkide; tıptan felsefeye, astronomiden optiğe, müzikten dinler tarihine, edebiyattan coğrafyaya 15 farklı disiplinden toplam 98 eser ziyarete açılmıştır. Her biri döneminin en meşhur âlimleri tarafından yazılarak en değerli sanatçıları tarafından göz alıcı renklerle süslenen bu eserler, ziyaretçilerimize görsel bir şölen yaşatmaktadır. Diğer yandan seçkiye katılan eserlerden çok büyük bir kısmının halkımızla ilk defa buluşması da sergimizin kültür ve sanat dünyamızca coşkuyla karşılanmasını sağlamaktadır.