Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

Başkanlığımıza bağlı Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanesi, yaklaşık 1,5 yıl süren restorasyonun ardından kapılarını yeniden açtı.

Sultan II. Bayezid Külliyesi içerisinde yer alan Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanesi, Başkanlığımızın finansmanı ve Amasya İl Özel İdaresinin katkıları ile yaklaşık 1,5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hizmete açıldı.

Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanemiz, öncesinde İl Halk Kütüphanesi ile mevcut külliye içerisinde hizmetini birlikte sürdürmekte iken Amasya Valiliğinin Saraydüzü Kışla Binasını İl Halk Kütüphanesi’ne dönüştürmesinin ardından, Sultan II. Bayezid Külliyesi içerisindeki binanın tahsisi Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolle başkanlığımızca devralınmıştır.

 

 Restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hizmete açılan Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanemizin açılış programına katılan ve restorasyonun 1,5 yıl sürdüğünü belirten Amasya Valisi Mustafa Masatlı, bu süreçte her türlü imkânı sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı yöneticilerine teşekkür etti.

Başkanlığımız tarafından Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanemizin açılışına özel olarak Amasyalı âlimlerin eserlerinden oluşan bir yazma eser seçkisi ile sergi düzenlenmiştir. Bu sergide 11. asırda yazılmış olan ve Başkanlığımızca restorasyonu tamamlanan, “Amasya Mushafı” olarak bilinen Kur’ân-ı Kerîm cüzü de yer almıştır.

 

Başkanlığımızı temsilen açılış programına katılan Yazma ve Nadir Eserler Dire Başkanı Hüseyin Kutan ile Çeviri ve Yayım Daire Başkanı Erhan Yıldız, başta Amasya Valisi Mustafa Masatlı olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ettiler.