Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

Yazma Eserler Veritaban'ı Erişime Açıldı!

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından geliştirilen, 24 kütüphaneye ait 252 koleksiyonda bulunan 600.000'e yakın yazma ve matbu eserin katalog bilgisini ve 400.000'e yakın eserin dijital görüntüsünü ihtiva eden Yazma Eserler Veritaban'ı https://portal.yek.gov.tr/ adresinde test yayınına başlamıştır.

Türk ve yabancı ülke vatandaşları için ücretsiz olarak hizmet veren sistemde, yerli araştırmacı ve akademisyenler eser görüntülerinin yüksek çözünürlüklü orijinal kopyasını 5.000 varağa kadar ücretsiz olarak talep edebilmektedir.

51 dilde eser bulunan Yazma Eserler Veritaban’ı, Türkçe yanında Arapça ve İngilizce dillerinde de kullanılabilmektedir.

Araştırmacılar bu sistemde başta eser ve müellif adları olmak üzere 40 farklı başlıkta arama yaparak, eserlerin katalog bilgilerine ve görüntüsüne ulaşılabilmektedirler. Arama detayları için Veritaban’ında bulunan kullanım kılavuzu incelenebilir.

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’na bağlı 24 kütüphaneye ait 252 koleksiyonun Katalog Birimi tarafından gerçekleştirilen ayrıntılı ve muhtasar katalog çalışması devam etmekte olup, sistem verileri anlık olarak güncellenmektedir. 

Ayrıntılı katalog çalışmasına bir örnek olarak Hafız Ahmed Paşa Koleksiyonu’nda 00009 demirbaş numarası ile kayıtlı “el-Câmi‘u’s-Sahîh” nüshasının katalog kaydı incelenebilir.

Katalog linki : https://portal.yek.gov.tr/works/detail/262474