Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

I. Yazma Eserleri Koruma ve Onarım Sempozyumu (YEKOS) 6-8 Aralık 2023 Tarihleri Arasında Rami Kütüphanesi’nde Gerçekleştirildi

Ülkemizdeki yazma eserlerin korunması, bakımı ve onarımı alanında görev yapan konservatörleri, araştırmacıları, kütüphanecileri ve arşivcileri bir araya getirmeyi amaçlayan I. Yazma Eserleri Koruma ve Onarım Sempozyumu (YEKOS), 6-8 Aralık 2023 tarihleri arasında yoğun bir ilgi ve katılımla Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Vali Yardımcısı Sayın Özlem Bozkurt Gevrek ile Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nurullah Yaldız’ın katılımları ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ferruh Özpilavcı’nın açılış konuşmasıyla başlayan Sempozyum, Türkiye’nin pek çok şehrinde restorasyon faaliyeti yürüten kurum ve kuruluşlarından gelen misafirlerimizin birbirinden kıymetli sunumlarının yer aldığı oturumlarla devam etti.

Yazma Eserleri Koruma ve Onarım Sempozyumu (YEKOS) kapsamında Rami Kütüphanesi Şifahane koridorunda, yazma eserlerin bakımı, onarımı ve muhafazası için yapılan müdahalelerin tarihsel sürecini gözler önüne sermeyi hedefleyen bir de sergi açılışı yapıldı. “Geçmişten Günümüze Yazma Eser Konservasyonu” adlı sergi, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ferruh Özpilavcı, Rami Kütüphanesi Müdürü Ali Çelik, Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Nil Baydar ve Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin tarafından açıldı. Ziyaretçilerin yoğun ilgisine mazhar olan sergi “Kuru temizlik”, “Yüzey bütünlüğü bozulan kâğıtların sağlamlaştırılması”, “Mürekkep korozyonunun sağlamlaştırılması”, “Süslemeli eserlerde yapılan tahribatsız analizler”, “Kırılgan kâğıtta tamamlama”, “Estetik tamamlama”, “Dikiş teknikleri”, “Ciltte tamamlama” ve “Murakka sağlamlaştırma” bölümlerinden oluşuyor. Onarımı tamamlanmış eserlerin yanında onarım sürecinde kullanılan malzemeler de görülebiliyor.

Türkiye’de bir ilk olan sergi, 21 Ocak 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.