Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

RESTORASYONU TAMAMLANAN HACI SELİM AĞA YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ YENİDEN HİZMETE AÇILDI

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ile Üsküdar Belediyesi arasında gerçekleşen protokolle Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilen Hacı Selim Ağa Yazma Eser Kütüphanesi Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ferruh Özpilavcı ve Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen’in katılımlarıyla 12 Mart 2024 Salı günü yeniden hizmete açıldı.

Hacı Selim Ağa Kütüphanesi I. Abdülhamid ve III. Selim dönemlerinin etkili şahsiyetlerden biri olan Hacı Selim Ağa’nın 1782 yılında 1200 eserini bağışlayarak kurduğu bir kütüphanedir.

Hacı Selim Ağa Kütüphanesi Üsküdar’daki Aziz Mahmud Hüdâî, Kemankeş Emir Hoca, Nurbânû Sultan ve Yakub Ağa Koleksiyonlarının devriyle zamanla daha çok zenginleşmiş ve 4714 yazma ve nadir eserden oluşan kıymetli bir koleksiyon hâline gelmiştir.

Restorasyon sürecinde elektrik ve teknik altyapı ile kütüphane deposu, kitap raf sistemi yenilenmiş, iklimlendirme sistemi ve argon gazlı yangın söndürme sistemi kurulmuştur. Okuma salonu bölümü ve tefrişatı ile okuyucuların kullanacağı ortak alanlar yenilenmiştir.

Kütüphane bahçesindeki Hacı Selim Ağa ve ailesinin kabirleri elden geçirilmiş ayrıca bahçe düzenlemesi yapılmıştır.

Restorasyon sürecini titizlikle yürüten Üsküdar Belediye’sine ve hususen Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen’e teşekkür ederiz.