Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

ALİ EMÎRÎ’NİN KÜTÜPHANESİNDEN

IV. Murâd-Bursa ve Bursalı Müellifler Sergisi 

Bursa’nın fethinin 698. yıl dönümü münasebetiyle 5 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen   “Sultân I.  Mustafa, Sultân II. Osman & Sultân IV. Murâd Dönemleri ve Bursa Sempozyumu” kapsamında, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığımız tarafından Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde Millet Yazma Eser Kütüphanemizin kurucusu Ali Emîrî’nin  “Kütüphanesinden “IV. Murâd-Bursa ve Bursalı Müellifler Sergisi” düzenlenmiştir.

Ziyaretçiler ile yerli ve yabancı araştırmacıların istifade edebilecekleri bu sergide; Millet Yazma Eser Kütüphanesi koleksiyonlarında bulunan eserlerden nadide cilt, tezhip ve minyatür örnekleri, IV. Murâd’a sunulmuş eserler, Bursalı müellif ve şairler, Bursa’da istinsah edilmiş eserler, Bursa ile ilgili haritalar, vakfiyeler ile Süleymaniye ve Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi koleksiyonlarında bulunan Sultân IV. Murâd’a ait portreler sergilenmektedir. 

  

Sempozyumda Millet Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı da “Ali Emîrî’nin Kütüphanesinden IV. Murâd-Bursa ve Bursalı Müellîfler” konulu bir bildiri sunmuştur.