Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

30 Nisan 2015 tarihine kadar açık olan Sergide:

Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emîrî Efendi Müteferrik koleksiyonu 7563-7568 numaralar arasında yer alan ve Müdafaa-i Milliye Cemiyeti tarafından yayımlanmış Harb-i Umumi albümlerinden Çanakkale Cephesiyle ilgili olan bu fotoğrafların büyük bir kısmı, düşman kuvvetlerinin Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayarak cepheden çekildikten sonra alınmış fotoğraflardan oluşmaktadır. Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Cephesi hakkında çeşitli dönemlerde yayınlanan eserlere ışık tutması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu sayede dönem hakkında da bilgi sahibi olup, savaşın ne büyük fedakarlıklarla kazanıldığına şahitlik edebiliriz.

     Albümlerdeki bu fotoğraflar;

- Tarihin en yoğun dönemine, “ölüm-kalım günlerine” ışık tutuyor. Cephede fedakârlığı da, kahramanlığı da, çekilen sıkıntıların büyüklüğünü de söze gerek kalmadan bağımsızlığını, onurunu, vatanını ve bayrağını korumak için tek vücut haline gelmiş bir milletin neler yapabileceğini anlatmaktadır.

- Düşman kuvvetlerinin Çanakkale’ye verdikleri önemi, cepheye yaptıkları büyük yığınak ve lojistik ikmalin boyutlarını, nasıl bir bozguna uğradıklarının ve daha fazla can kaybı yaşamamak için büyük miktarda kıymetli savaş malzemesini de geride bırakmak zorunda kaldıklarının bir kanıtıdır.

-Ayrıca düşmanın cepheden çekilirken geride bıraktığı bu silah, teçhizat ve ikmal malzemesi, imkânları daha kısıtlı olan Türk ordusunun kazandığı zaferin özündeki Mehmetçiğin destanlaşan kahramanlıklarının büyüklüğünü göstermektedir.